Raport - Zespół Szkół w Roźwienicy

Idź do spisu treści

Menu główne:

Artykuły

RAPORT  UCZNIÓW  GIMNAZJUM  Z  I  CZĘŚCI PROGRAMU „CZAS NA ZDROWIE"

1. Budujemy zespół:


       Niezdrowy tryb życia, to w naszych czasach bardzo powszechny problem. Jakiś czas temu, podczas przeglądania stron internetowych, szkół średnich w oczy rzuciła mi się reklama projektu „Czas na zdrowie” realizowanego w jednej z nich. Zauważyłam, że projekt ten dostępny jest również dla gimnazjum. Przeczytałam wiele na temat tego konkursu i uznałam, że bardzo dobrym pomysłem byłaby jego realizacja w naszej szkole. Razem z nauczycielami wychowania fizycznego panem Maciejem Kondratem oraz panią Małgorzatą Kiper-Tomaszewską, zabraliśmy się do roboty. Bardzo łatwo było skompletować zespół, ponieważ wielu uczniów interesują tematy zdrowia, sportu czy odżywiania. Naszą inicjatywę w pełni poparła pani dyrektor Elzbieta  Rusinko.                                                                                                                        
W naszym zespole znajdują się następujące osoby:
Karolina Kurasz, szef  zespołu interesująca się językiem polskim oraz fotografią, uzdolniona plastycznie-będzie wykonywać plakaty oraz ulotki, jej mocną stroną jest praca na komputerze. Uczęszcza na zajęcia z siatkówki oraz piłki nożnej. Należy do klubu piłkarskiego CWKS Resovia Rzeszów. Przygotowała logo zespołu. Przygotowała przepisy łatwych do przyrządzenia, zdrowych surówek i sałatek. Stworzy mapkę gospodarstw ekologicznych oraz będzie pisać  raporty.
Kamila Górska, to interesująca się językiem polskim uczennica odpowiadająca za pisanie raportów, układania treści ulotek. Uczęszczająca na zajęcia z siatkówki oraz piłki nożnej, grają w klubie UKS Syrenka Roźwienica. Zawsze pomocna i otwarta. Jest odpowiedzialna za zabawy ruchowe na festynie oraz stworzenie i omówienie prezentacji.
Patrycja Dańczura, uczennica, interesująca się biologią, chemią, geografią oraz uczęszczająca na zajęcia śpiewu oraz piłki nożnej, grająca w klubie UKS Syrenka Roźwienica. Jest odpowiedzialna za układanie pytań do szkolnych konkursów dotyczących zdrowego odżywiania i na quizie który odbędzie się na Festynie Zdrowia. Przygotowała mapę o gospodarstwach ekologicznych oraz omówiła ją podczas apelu.
Anita Bazylak, jest otwarta i pomocna, uczęszcza na zajęcia ze śpiewu, interesuje się biologią. Jest odpowiedzialna za przygotowanie mapy o gospodarstwach ekologicznych
oraz scenariuszu szkolnego mini festynu sportowego ,,Po[ruszaj] się na wiosnę".
Paulina Leszczak, jej zainteresowania to przede wszystkim sport w każdej postaci, kapitanka w damskiej drużynie piłki nożnej UKS Syrenka Roźwienica, otwarta i łatwo nawiązuje kontakt z innymi ludźmi. Odpowiedzialna za stworzenie i omówienie prezentacji o zdrowym stylu życia. Przygotowuje zabawy ruchowe na Festyn Zdrowia.
Wiktoria Małysa, mistrzyni szkoły w konkursie ortograficznym, łatwo nawiązuje kontakt  z innymi ludźmi.  Jest odpowiedzialna za raporty, stworzenie prezentacji  i omówieniu  jej na apelu szkolnym.
Paulina Żurawska, interesuje się siatkówką oraz piłka nożną, należy do klubu piłkarskiego UKS Syrenka Roźwienica. Jej mocną stroną jest również praca na komputerach.  Jest odpowiedzialna za przygotowanie szkolnego mini festynu sportowego ,,Po[ruszaj] się na wiosnę" oraz mapki gospodarstw ekologicznych.
Sylwia Wałczyńska utalentowana plastycznie uczennica- będzie wykonywać plakaty i ulotki, interesująca się piłką nożną. Jest odpowiedzialna za przygotowanie szkolnego mini festynu sportowego ,,Po[ruszaj] się na wiosnę",
Paulina Zagrobelna, uzdolniona plastycznie uczennica, interesująca się geografia, biologią oraz językiem polskim. Uczęszcza na zajęcia z siatkówki oraz piłki nożnej. Będzie wykonywać plakaty oraz ulotki o zdrowym stylu życia. Odpowiedzialna za przygotowanie pytań do szkolnego quizu.
Paulina Kurpiel
uczennica o interesująca się fizyką oraz językiem polskim. Chętnie uczestniczy w zajęciach ruchowych. Odpowiedzialna za przygotowanie prezentacji o zdrowym trybie życia oraz przygotowanie przepisów łatwych do przyrządzenia, zdrowych surówek i sałatek.
        Spośród tych osób został wybrany szef grupy, którym została Karolina Kurasz, ponieważ wyróżnia się ona umiejętnościami przewodzenia i potrafi zmotywować do działania.                                                                                          
Zespół nazwałyśmy „Zdrowożercy", ze względu na to, że każda z nas stara odżywiać się zdrowo i chciałybyśmy również zachęcić do tego członków rodzin,  rówieśników, znajomych a także wszystkich pracowników szkoły.
  Nasza szkoła to Zespół szkół  im. Orląt Lwowskich. Znajduję się w województwie podkarpackim, w miejscowości Roźwienica (700 mieszkańców). Do tej placówki uczęszcza 260 uczniów (w tym 157 gimnazjalistów), dla których stworzono 15 klas (9 gimnazjalnych). Pracuje   w niej 40 nauczycieli  (w tym 25 uczących w gimnazjum
).  

2. Logo3. PREZENTACJA "SZLACHETNE ZDROWIE NIKT SIĘ NIE DOWIE”


        Wraz z opiekunami stworzyliśmy gazetkę szkolną dotyczącą zdrowej żywności, więc każdy uczeń może podejść i przyswoić tą jakże ważną wiedzę,  a także wprowadzić w swoje życie. Zrobiliśmy także ok. 10-minutową prezentację pt. ,”Szlachetne zdrowie nikt się nie dowie”, a po tym krótkie sprawdzenie przyswojenia tej wiedzy przez uczniów dla wszystkich klas gimnazjalnych oczywiście za zgodą pani dyrektor. Społeczność gminna również może zapoznać się z programem, poprzez zaglądanie na stronę internetową naszej szkoły: http://www.zsrozwienica.pl/ . Staramy się na bieżąco przekazywać informacje do telewizji regionalnej „Moja Tv" oraz do „Gazety Jarosławskiej".
Cieszymy się, że możemy ulepszyć styl życia wielu, wielu osób. Mamy nadzieję, że nasza praca nie pójdzie na marne, bo przecież,

ABY ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY, MUSIMY DZIAŁAĆ WSPÓLNIE!!4. QUIZ „ABC zdrowego stylu życia".

21 marca  wykonaliśmy plakat, który wywiesiliśmy na gazetce szkolnej informujący że1 i 3 kwietnia w naszej szkole organizowany będzie quiz ,,ABC zdrowego stylu życia ". Opracowaliśmy 30 pytań, związanych ze sportem i odżywianiem. Na następny dzień ustawiliśmy stoliki na korytarzu szkolnym, przynieśliśmy talerze z nagrodami i zaczęliśmy zabawę. Uczniowie podchodzili do nas, z możliwością wylosownia pytania. Do udziału w grze zaprosiliśmy również nauczycieli i pracowników obsługi. Za każdą dobrą odpowiedź uczestnicy dostawali zasłużoną nagrodę np. banana, pomarańczę winogrona czy ananasa. Pytania nie sprawiały dużej trudności z czego bardzo się cieszymy. Takie konkursy będą organizowane do 15 kwietnia we wtorki                 i czwartki na długich przerwach. Oto opracowane pytania:
1. Ile litrów wody dziennie powinniśmy pic?     
2. Ile szklanek mleka powinniśmy wypić w ciągu dnia ?   
3. Ile porcji powinniśmy spożywać warzyw i owoców w ciągu dnia ?
4. Duży owoc, w środku ma kolor czerwony i mnóstwo małych pestek
5. Co to za warzywo, które rośnie w ziemi i jest pomarańczowe?
6. Jakie produkty są na samym dole w piramidzie żywieniowej?
7. Co jest mniej zdrowe? Słodycze czy warzywa?
8. Jaka herbata jest najzdrowsza?       
9. Owoc który ma dużą zawartość witaminy c ?      
10. W opowieściach odstrasza się nim wampiry.     
11. Podobne do kalafiora, ale jest zielona ?      
12. Bardzo zdrowe, małe fioletowe owoce, które zbieramy w lesie.  
13. Od jej krojenia chce się płakać.        
14. Co jest zdrowsze Gęś czy Indyk ?       
15. Wymień pięć owoców, które nie uprawia się w Polsce
16. Ile powinniśmy jeść posiłków dziennie?      
17. Ile czasu dziennie powinniśmy poświęcać na sport?    
18. Ile kcal zużywa osoba o masie 70 kg przy wchodzeniu po schodach.
19. Ile minut musi chodzić osoba o wadze 70 kg, aby zrównoważyć zjedzone jabłko?
20. Wymień dwa rodzaje nasion roślin strączkowych.
21.Wymień trzy produkty zbożowe.
22. Czego powinniśmy jeść najmniej?
23. Co jaki czas powinniśmy jeść ryby?
24. Wymień warzywa, które nie rosną w Polsce.
25. Wymień owoce, które nie rosną w Polsce.
26.Jaki jest najważniejszy posiłek dnia?
27. Ile powinno się jeść posiłków dziennie?
28. Ile porcji warzyw i owoców powinniśmy jeść dziennie?
29. Ile przeciętnie powinno się spać?
30.Czy napoje gazowane są szkodliwe dla zdrowia?
31. Co jest zdrowsze miód czy cukier?
32.Wymień produkty zdrowego żywienia.
33. Kiedy jest  Światowy Dzień Zdrowia?5. WYSTAWA „OWOCE I WARZYWA ZDROWE I KOLOROWE”


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego