Jak pomagać dziecku w odrabianiu zadań domowych? - Zespół Szkół w Roźwienicy

Idź do spisu treści

Menu główne:

STREFA RODZICA

Jak pomagać dziecku w odrabianiu pracy domowej?

Pomoc rodziców  sprowadza się do:
? Wyjaśnienia tego, czego dziecko nie rozumie;
? Podpowiadania co należy zrobić;
? Zalecania dodatkowych ćwiczeń ułatwiających wykonanie zadania;
? Odpytywania dziecka.
Czasami dziecku wystarczy obecność kogoś bliskiego podczas odrabiania lekcji. Wówczas czuje się ono pewniej i bezpieczniej, pracuje szybciej i staranniej.
Bardzo często przyczyną niestarannego odrobienia zadania domowego, jest nieumiejętność przeprowadzenia przez dziecko samodzielnej kontroli wyników uczenia się.
Dzieci często tłumaczą nauczycielowi, że przecież uczyły się, powtarzały zadany materiał. Bez kontroli ze strony rodziców, czy też starszego rodzeństwa, nie mają one jednak pewności, że materiał został należycie przyswojony i zapamiętany.
Dość często popełnianym przez rodziców błędem jest zbyt szybkie objaśnianie dziecku zadania, zanim ono samo podejmie próbę zastanowienia się nad problemem, już uzyskuje pomoc. Taki nadmiar troski hamuje rozwój samodzielności.
Niekiedy nadmierna troskliwość rodziców prowadzi do opieszałości i niechęci dziecka do nauki. Naturalną potrzebą każdego dziecka jest aktywna działalność. Wyręczanie, rozpieszczanie przez rodziców nie daje możności zaspokajania tej potrzeby.


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego