Comenius Finlandia - Zespół Szkół w Roźwienicy

Idź do spisu treści

Menu główne:

Artykuły

Comenius Finlandia

W dniach 03.11 07.11.2014 r. grupa uczniów naszego gimnazjum przebywała wraz z opiekunami w Finlandii.  Wyjazd odbywał się w ramach projektu Comenius, w którym uczestniczą również uczniowie ze szkół w Niemczech, Szwecji i Turcji. Byliśmy gośćmi szkoły w Petajavesi.
Pierwszego dnia zwiedzaliśmy szkołę, która zrobiła na nas duże wrażenie, szczególnie wyposażenie klas i pracowni oraz audytorium. Po południu odbywały się prezentacje przygotowane przez uczestników projektu z poszczególnych państw dotyczące energii zużywanej podczas drogi uczniów do szkoły. Uczniowie już na początku pobytu zintegrowali się z kolegami z Finlandii i pozostałych krajów.  
Drugiego dnia udaliśmy się do miejscowości Laukaa, w której odwiedziliśmy biorafinerię wytwarzającą energię z resztek żywności. Następnie zwiedziliśmy szkołę w Vaajakoski, w której zaskoczyło nas to, że  wszyscy uczniowie chodzą bez obuwia. Udaliśmy się też do fabryki wyrobów czekoladowych „Panda”. Po przyjeździe do miasta Jyvaskyla uczniowie wraz z nauczycielami zwiedzali okolicę, biorąc udział w rajdzie przygotowanym przez studentów miejscowego uniwersytetu.
Trzeciego dnia pobytu uczestnicy projektu rywalizowali ze sobą podczas gry terenowej „disc golf” będącej ulubioną formą spędzania wolnego czasu przez Finów. Inną tradycyjną formą relaksu jest sauna fińska tzw. smoke sauna, z której również skorzystali goście projektu. Tego dnia odwiedziliśmy też kościół w Petajavesi wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
W czwartek uczniowie pracowali w grupach, redagując artykuły opisujące realizację zadań projektowych, odbywały się również prezentacje dotyczące zużycia energii podczas przygotowywania posiłków. Po południu zwiedzaliśmy muzeum papieru w miasteczku Mantta, gdzie uczniowie mieli okazję brać udział w warsztatach wytwarzania papieru.
Po powrocie do szkoły w Petajavesi odbyło się pożegnalne spotkanie uczestników projektu z rodzinami, które ich gościły. W czasie spotkania mogliśmy wziąć udział w przygotowanych zabawach czy konkurencjach sportowych.
W dniu odjazdu w piątek dokonano podsumowania pracy oraz zaplanowano program przyszłorocznego spotkania w Niemczech. Pożegnaniu gospodarzy i ich gości towarzyszyły łzy i smutek. Na pewno zapamiętamy perfekcyjne przygotowanie spotkania, życzliwość i okazywaną nam sympatię. Mamy nadzieję, że zawiązane przyjaźnie przetrwają długi czas.


Przed wyjazdem przygotowaliśmy krótki film na temat naszego transportu do szkoły oraz problemu zużycia dwutlenku węgla. Podczas spotkania przedstawiliśmy również prezentację pt. „How to reduce CO2 emission while preparing food”. Zachęcamy do obejrzenia rezultatów naszej pracy.  

(Pobierz prezentację)

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego